Co warto wiedzieć o rasie Dalmatyńczyk?

Blog

Co warto wiedzieć o rasie Dalmatyńczyk?

Psie pupile odgrywają ważną rolę w życiu człowieka, są bowiem traktowane niemalże jak członkowie rodziny. Zatem kochamy je, opiekujemy się nimi i cieszymy się z wdzięczności, którą pieski nam okazują. Warto jednak mieć na uwadze, że decydując się za zakup pieska, decydujemy się również na nowe, codziennie obowiązki. Tak, pies równa się obowiązkom, które towarzyszą nam przez cały dzień.

Jaka jest charakterystyka rasy Dalmatyńczyk?

Historia tej rasy nie jest do końca jasna, liczne wersje historii opierają się bowiem tylko na przypuszczeniach. Poza historyczną krainą na terenie Bałkanów – Dalmacją, także Włochy, Anglia i Turcja uchodzą za możliwe regiony pochodzenia tej rasy. Faktem, jest natomiast, że niewątpliwe popularność rasy wzrosła po wyemitowaniu filmu „101 Dalmatyńczyków”. Warto zaznaczyć, że dwie kwestie dla tych piesków są wyjątkowo ważne bliskość z rodziną i duża aktywność fizyczna. Dalmatyńczyki są energicznymi psami rodzinnymi, które w domu bywają łagodne i spokojne. Natomiast ze względu na wysoką potrzebę aktywności fizycznej, pieski te muszą się wyszaleć i wybiegać. Wiele radości dalmatyńczykom sprawiają długie biegi obok roweru właściciela, czy wymagająca wyprawa w góry duży wysiłek niewątpliwe dobrze im robi. Warto podkreślić, że rasa ta potrzebuje nie tylko wyzwań fizycznych (jak na przykład pływanie, zabawy na świeżym powietrzu), ale również umysłowych przy zabawie przynoszenia rzuconej piłeczki, pieski wydają się być żądne nauki i wyzwań.

Dalmatyńczyki również chętnie spędzają czas w towarzystwie, nie lubią bowiem samotności. Rasa ta uchodzi bowiem za niezwykle przyjazną, zdolną do wyrzeczeń i przystosowania. Jednocześnie psy te są bardzo wrażliwe i często wycofują się, gdy wyczuwają napiętą atmosferę w otoczeniu. Potrzebują przede wszystkim miłości właścicieli, zdecydowanie częściej reagują na pochwały niż dyscyplinę  pod presją zazwyczaj są mocno uparte. Odpowiednio zaopiekowany dalmatyńczyk będzie otwartym i posłusznym obywatelem rodziny. Natomiast rasa ta osiąga wysokość od 56 cm do 62 cm u samców, suczki są nieco niższe ich wzrost kształtuje się w granicach od 54 cm do 60 cm). Z kolei, waga u samca powinna mieścić się w przedziale 27-32 kg, a u suczki 24-29 kg.

Warto podkreślić, że dalmatyńczyki często rodzą się głuche. Głuchota ma bowiem związek z białym umaszczeniem. Przyjmuje się, że prawdopodobieństwo wystąpienia głuchoty jest wprost proporcjonalna do ilości białej sierści. Innym częstym problemem zdrowotny jest zaburzony system transportowy kwasu moczowego spowodowany uwarunkowanym genetycznie defektem metabolizmu. W efekcie czego u psów często powstają kamienie moczowe.

Jakie są najpotrzebniejsze rzeczy dla Dalmatyńczyka?

Decydując się na dalmatyńczyka trzeba mieć świadomość porządnego przygotowania się na pojawienie się pupila. Pupil oczywiście powinien mieć miseczkę na wodę i pokarm oraz swoje legowisko wraz z przytulnym kocem – to jest standard, który powinien mieć każdy pies. Decydując się akurat na tę rasę należy skrupulatnie pilnować ilość wody w miseczce ze względu na problemy z kamienia moczowymi, dalmatyńczyk musi mieć bezwzględnie stały dostęp do wody. Im więcej wody pies wypije, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo powstania kamieni.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wymagań umysłowych, jak i fizycznych, pielęgnacja wydaje się dość łatwa. Sierść dalmatyńczyka powinna być regularnie czesana, tylko wtedy będzie wyglądać na zadbaną. W tym celu możemy użyć specjalnej rękawicy do pielęgnacji sierści, która jest dostępna na stronie internetowej https://www.zooplus.pl/shop/psy/maszynki_pielegnacja_psa/szczotki_zgrzebla/szczotki_pies/689318 – z pewnością ułatwi ona codziennie czesanie pieska. Należy również pamiętać o regularnej kontroli stanu oczu, uszu, pazurów i szczęki – w razie konieczności należy udać się do weterynarza, który wykona czyszczenie.

Niemniej jednak najpotrzebniejszą rzeczą dla dalmatyńczyka jest odpowiednia karma. Badania wykazują bowiem, że karma dla tej rasy powinna być uboga w purynę. Uboga puryna obniży bowiem ryzyko pojawiania się kamieni moczowych, warto zatem ograniczyć wołowinę, wnętrzności, ryby, drożdże, który mają wysoki procent puryny. Ze względu na często alergie występujące, zaleca się stosowanie specjalnej karmy dietetycznej, dostępnej na stronie internetowej https://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_psy_rasowe/dalmatynczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *