Szelki, czy obroża?

Blog

Szelki, czy obroża?

Szelki, czy obroża?

Szelki, czy obroża?

Spacer z psem to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek, ciążący na właścicielu najlepszego przyjaciela człowieka. Zwierzę nie może jednak biegać samopas, dlatego też koniecznie zastosować należy obrożę lub szelki, które pozwoli kontrolować czworonoga i trzymać go w pobliżu siebie. Który sprzęt jest lepszy?

Obroża czy szelki dla psa – które rozwiązanie jest lepsze?

Zarówno szelki, jak i obroże mają swoich zwolenników, i przeciwników. Te pierwsze są dużo bezpieczniejsze dla zwierzaka i jego szyi, zapewniają mocniejsze trzymanie i zniechęcają do nadmiernego ciągnięcia, a więc świetnie sprawdzą się w przypadku małych i dużych czworonogów, które są bardzo energiczne. Jest to także rozwiązanie polecane dla opiekunów i psów, którzy wspólnie uprawiają sporty, a także dla zwierzaków o krótkiej szyi oraz z predyspozycjami do chorób odcinka szyjnego kręgosłupa.

Obroże wskazane są w przypadku posiadania mocnego psa, który ma tendencje do gwałtownego reagowania. Dużo łatwiej jest wtedy opanować czworonoga. Warto je także stosować u szczeniąt, które dopiero uczą się chodzić na smyczy. Obroża nie jest natomiast polecana dla psów, które mocno ciągną. Wywierany nacisk może bowiem uszkodzić szyję lub kręgosłup zwierzęcia.

Jak dobrać odpowiednie szelki?

Szelki powinny być dobrze dopasowane do zwierzęcia. Wtedy poruszają się wraz z jego skórą, dzięki czemu nie ma ryzyka powstania ran i otarć. Bardzo istotna jest także szerokość pasków. Im większy pies, tym powinny być one szersze. Wyróżnia się dwa główne rodzaje szelek. Pierwsze z nich zapinane są na grzbiecie. Te nadają się przede wszystkim dla małych psów, w przypadku których zapięcie od dołu byłoby niewygodne. W wielu przypadkach najlepszym sposobem będzie wybór szelek spacerowych, które dzielą się na wersję guard oraz walk-in/step-in. Ich zakładanie nie jest skomplikowane, a do tego są bardzo bezpieczne dla zwierząt.

Jaką obrożę dla psa wybrać?

Wybór obroży nie wydaje się trudnym zadaniem. Niestety ilość dostępnych na rynku produktów jest tak duża, że łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Popularne obroże skórzane są trwałe i ładne, ale nie nadają się zupełnie dla małych psów i szczeniąt – są zbyt ciężkie. W ich przypadku lepszym wyborem będzie obroża z neoprenu bądź nylonu. Wszelkie ozdoby i dodatki są zbędne, mogą prowadzić do powstawania podrażnień, dlatego też lepiej zdecydować się na prostsze modele. Pies jest ładny i bez dodatkowych upiększeń. Dla małych psów przeznaczone są obroże o szerokości 1-1,5 cm, w przypadku większych ras idealnym wyborem będzie 2-2,5 cm, największe psy powinny dostać paski o szerokości co najmniej 3 cm. Istotny jest także rodzaj zapięcia. Zatrzaski sprawdzą się w przypadku mniejszych psiaków, ale, posiadając dużego czworonoga, lepszym wyborem okaże się bardziej wytrzymała klamra, najlepiej metalowa.

Podsumowując więc, nie ma jednego słusznego wyboru. Zarówno obroża, jak i szelki mają swoje lepsze i gorsze zastosowania, dlatego też należy dopasować rozwiązanie do rasy, wielkości i sposobu zachowania psa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *