Wystawy i zawody sportowe dla yorkshire terriera

Blog

Wystawy i zawody sportowe dla yorkshire terriera

Wystawy i zawody sportowe dla yorkshire terriera

Choć yorkshire terrier może rywalizować w wielu konkurencjach sprawnościowych, to wystawy psów nadal cieszą się największą popularnością. Może nadszedł czas na zmianę i zaangażowanie naszego yorka w rywalizację sportową? Uczestnictwo we wszystkich tych konkursach niesie ze sobą nie tylko możliwość pochwalenia się perfekcyjną urodą naszego podopiecznego, przyjemność poznania innych opiekunów yorkshire terrierów, ale i dreszczyk emocji związany z rywalizacją. Psy również lubią wystawy. Oczywiście nie stosuje się to do wszystkich, mogą zdarzyć się nieśmiałe osobniki, które preferują bardziej kameralne zgromadzenia. Pies podczas wystawy poznaje nowych towarzyszy, ekscytuje się wykonywanymi czynnościami w czasie konkursów. Przed rozpoczęciem przygody z wystawami należy pracować z psem i oswajać go z wrzawą, obecnością innych psów i osób. Pies nie może odczuwać lęku znajdując się w hałaśliwym otoczeniu.

Zawody sportowe odpowiednie dla yorkshire terriera

Zawody posłuszeństwa – obiedience

W każdej wspólnej aktywności z naszym pupilem posłuszeństwo odgrywa ważną rolę, pozwalając na bezpieczną zabawę i spacery. Opanowanie reguł posłuszeństwa jest podstawą we wszystkich psich sportach. Swoją przygodę z zawodach posłuszeństwa można rozpocząć od spotkań organizowanych przez lokalnych miłośników rasy, a dopiero później zdecydować się na udział w oficjalnych konkursach organizowanych przez związek kynologiczny.

Podczas konkursów posłuszeństwa yorkshire terrier oceniany jest za sprawne wykonywanie takich poleceń jak: chodzenie na smyczy, chodzenie przy nodze bez smyczy, wykonywanie komendy „zostań”, przychodzenie na zawołanie, różne rodzaje aportowania i inne czynności. Zawody posłuszeństwa często są elementem wystaw psów. Odbywają się także międzynarodowe zawody sportowego posłuszeństwa. W 2023 największy konkurs odbędzie się w Hiszpanii – FCI Obiedience World Chemipionship 2023

Tropienie

W tego typu konkursach ocenie podlega umiejętność tropienia demonstrowana przez yorkshire terriera. Pies ma za zadanie wytropić i odszukać przedmioty. Istnieje kilka poziomów trudność, każdy kolejny etap zmusza psa do podążania za coraz to starszym tropem i dłuższą trasą, w okolicznościach, które mogą działać rozpraszająco. Przygotowanie do tej konkurencji również najlepiej rozpocząć od wydarzeń organizowanych przez lokalny związek kynologiczny lub grypy miłośników psów.

Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów organizowane są od kilkudziesięciu lat w różnych krajach europejskich. W 2022 roku miejscem zmagań na nosy była Polska. W 2023 roku zawody odbędą się w Finlandii – 2023 World Chemipionship

Agility

Konkursy zwinność cieszą się dużą popularnością, gdyż są one bardzo efektowne i niosą dużo radości, zarówno dla psów i ich opiekunów, jak i dla publiczności obserwującej pokazy. W tej konkurencji oceniana jest sprawność z jaką pies podąża za wskazówkami swojego opiekuna w trakcie pokonywania toru przeszkód. Tor przeszkód wymaga pokonanua tuneli, slalomu, palisady itp. Psy są kwalifikowane do kategorii na podstawie rozmiaru.

Agility jest niezmiernie popularnym sportem. Największe światowe mistrzostwa odbędą się w 2023 roku w Liberec, w Czechach – Mistrzostwa Świata 2023 w Liberec. Na terenie naszego kraju przeprowadzanych jest wiele konkursów agility, np. Mazurskie Zawody Agility, czy Puchar Bursztynowego Psa w Gdyni.

Wystawy psów

Pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się, gdy myślimy o wystawach psów rasowych jest ocena wyglądu psa. Nie jest to jedyny aspekt tego typu wydarzeń, ale jest on niezmiernie ważny. Ocenie u yorkshire terrier podlega kształt głowy, zgryz, kształt uszu, osadzenie i kształt oczu. Istotne są proporce ciała zwierzęcia, rodzaj sierści, umaszczenie, waga oraz sposób poruszania.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zarejestrowanie pupila w lokalnym oddziale związku kynologicznego. Przewidziane są osobne kategorie dla juniorów i psów dorosłych. Nie jest to stricte konkurs piękności, liczy się także osobowość psa i komunikacja z opiekunem. Opiekun psa musi nauczyć się prezentować psa tak, aby na osobie sędziego wywrzeć jak najlepsze wrażenie.

Najważniejsze wystawy psów rasowych

  • Crufts Dog Show  –  jest to największa i najbardziej prestiżowa brytyjska wystawa psów organizowana od 1891 roku. W 2023 roku wystawa potrwa od 9 do 12 marca w Birmingham – Crufts: Tys World Greatest Dog Show.
  • Europejska Wystawa Psów Rasowych (EDS), jest organizowana raz do roku, w krajach należących do FCI. W 2023 roku wystawa odbędzie się w Danii – European Dog Show on Denmark 2023
  • W Polsce organizuje się wiele wystaw krajowych w trakcie, których pies może zyskać tytuł CWC, czyli Certyfikat Wystawowego Chempiona.

W naszym kraju organizuje się również około 10 wystawa międzynarodowych na których można uzyskać CACIB, czyli Międzynarodowy Certyfikat Wystawowego Chempiona Piękności. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych odbędzie się np. w Zielonej Górze w maju i 30 czerwca w Bielsku-Białej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *