Duży pies w mieszkaniu. Zalety i wady

Blog

Duży pies w mieszkaniu. Zalety i wady

Duży pies w mieszkaniu

Duży pies w mieszkaniu

 

Posiadanie psa w mieszkaniu to z pewnością ambitniejsze zadanie niż w domu. Wynika to z pewnych ograniczeń, które nasilają się, jeśli pies jest duży. Problemem staje się ilość miejsca czy wyprowadzanie na spacer. Trzymanie dużego psa w mieszkaniu jest jednak jak najbardziej możliwe, a rozwiązanie to ma również swoje zalety. Zarówno z perspektywy psa, jak i właściciela. Jakie są zalety i wady trzymania dużego psa w mieszkaniu?

Zalety dużego psa w mieszkaniu

Wbrew opiniom niektórych ludzi – duży pies jak najbardziej nadaje się do mieszania w domu. Wiele zależy tu od konkretnej rasy. Być może nie są to idealne warunki dla Bordera Collie, ale dla Mastifa Angielskiego już jak najbardziej. Popularna grupa Molosów to mało aktywna grupa psów, które lubią wylegiwać się cały dzień. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować ze spacerów, ale część obowiązków z pewnością odpada.

Dużą zaletą posiada psa w dużym mieszkaniu jest codzienna aktywność. Wiele osób nie ma motywacji do wyjścia na zewnątrz w zimowy poranek. Duże psy wymagają sporej ilości ruchu, co przekłada się na częstsze wychodzenie. Właściciel może początkowo narzekać, ale z czasem doceni wpływ ruchu na swoje samopoczucie i zdrowie. To dodatkowo szansa na porozmawianie z sąsiadami i mieszkańcami innych mieszkań.

Wady dużego psa w mieszkaniu

Co prawda duży pies może swobodnie czuć się w mieszkaniu, ale i tak będzie wolał duży dom. Własne podwórko i możliwość wychodzenia w dowolnej porze to dla niego naprawdę spory komfort. Przewiduje się, że pies potrzebuje nawet 5 hektarów własnej przestrzeni. W przypadku mieszkań to właściwie niemożliwe. Zostają wtedy długie spacery, które kosztują właściciela mnóstwo czasu. Co prawda wyjście w piękny dzień do lasu jest wręcz zaletą, ale piszczenie psa w zimową noc może być powodem zmęczenia.

Duże psy to również więcej sprzątania. Zrzucanie sierści czy nanoszone błoto to zwykła codzienność, która ustaje tylko w niektórych porach roku. W przypadku domu pies zostawia sporą część pozostałości na dworze. Może tam także załatwić codzienną toaletę. Duży pies w mieszkaniu przebywa większą ilość czasu, a więc ma więcej okazji do zrzucenia sierści.

Które duże psy nadają się do mieszkania?

Jak widać duży pies jak najbardziej może przebywać w mieszkaniu. Wiele zależy jednak od jego temperamentu, który łączy się z rasą. Idealnym wyjściem są wcześniej wspomniane Molosy, które mają obniżone oczekiwania względem codziennego ruchu. Nie znaczy to jednak, ze wyjście 2-3 razy dziennie nie jest tu obowiązkiem. Po prostu pies nie będzie tak nieszczęśliwy jak np. Border Collie, który bez paru godzin ruchu może zrobić się nawet agresywny.

Ciekawą opcją są również towarzyskie Labradory, zwłaszcza jeśli posiada się dzieci. Podobnie w przypadku Owczarków Szetlandzkich, które nie boją się obcych ludzi, przez co zaadoptują się do życia w bloku. Zawsze warto inwestować również w psy ze schroniska, które w mieszkaniu na pewno będą miały lepsze warunki. Nie będą one specjalnie wybredne, a satysfakcja i radość z dużego kundla z pewnością będzie bezcenna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *