Najczęstsze choroby czworonogów

Najczęstsze choroby czworonogów
Nasze czworonogi, mimo troskliwej opieki i miłości otrzymywanej od właścicieli, czasem chorują. Niektóre schorzenia dotyczą większości piesków, a niektóre są rzadko spotykane. W obu przypadkach zdrowie i samopoczucie naszych pupili spoczywa całkowicie na barkach opiekunów, zależy od ich wiedzy, spostrzegawczości i reakcji. Warto wiedzieć jak rozpoznać problemy zdrowotne swojej pociechy i umieć na nie właściwie odpowiedzieć i kiedy konieczna jest niezwłoczna wizyta u weterynarza.
Na co chorują psy?
Najczęstszą przyczyną psich chorób są wirusy, a ich charakterystyczną cechą jest szybkie rozprzestrzenianie się – niestety również z pupila na domowników. Wirus nosówki generuje objawy podobne do ludzkiego przeziębienia, ale może atakować różne narządy wewnętrzne psa. Do niedawna była to choroba śmiertelna, obecnie jednak można jej zapobiegać szczepieniami. Natomiast nieuleczalną chorobą wirusową nadal pozostaje wścieklizna. Pies może się zarazić od innego zwierzęcia, a wirus atakuje mózg zmieniając kochanego przyjaciela w agresywne zwierzę nie rozpoznające opiekunów i mogące ich zaatakować. Szczepienia na wściekliznę są w Polsce obowiązkowe dla każdego czteromiesięcznego szczeniaka. Chorobą, która objawia się u szczeniaków przed szóstym miesiącem życia jest parwowiroza. Wymęcza ona organizm wymiotami i krwawymi biegunkami aż do śmierci pieska i może być zaraźliwa dla ludzi. Na szczęście są dostępne profilaktyczne szczepionki.
Częste u psiaków są też choroby narządów płciowych (przede wszystkim rozrost gruczołu krokowego, który dotyczy prawie każdego niekastrowanego pieska powyżej piątego roku życia – jest to jeden z głównych argumentów przemawiających za kastracją) oraz choroby ortopedyczne związane przede wszystkim z wiekiem, masą oraz trybem życia pupila. Zdarzają się też takie choroby jak skręt żołądka (a w efekcie blokowanie się jego treści, co jest wyjątkowo groźne i bolesne dla czworonoga), zapalenie spojówek (spowodowane podrażnieniem lub bakterią), babeszjoza (gwałtowne, odkleszczowe i aktualnie największe chorobowe zagrożenie dla piesków), zapalenia uszu (zwłaszcza tych oklapłych) oraz zapalenia gruczołów okołoodbytowych (poprzez ich zapchanie się). Warto też zwracać uwagę na reakcje czworonoga na pokarm, by przez niewłaściwe żywienie nie doprowadzić przypadkowo do chorób układu pokarmowego lub alergii. Niektóre rasy wymagają konkretnego rodzaju karmy, mają niedobór konkretnej grupy witamin albo podatne są na drobnoustroje pochodzące z surowego mięsa. Rodzaje chorób albo predyspozycje do nich też uzależnione mogą być od rasy więc warto zapoznać się z charakterystyką rasy naszego czworonoga, najlepiej jeszcze przed jego nabyciem.
Jakich objawów możemy się spodziewać?
- łzawienie z oczu
- katar
- brak apetytu
- apatia
- ślinienie
- wodowstręt
- wymioty
- agresja
- utrata wagi
- twardy brzuch
- blade dziąsła
- utrata sierści
- kulawizna
- saneczkowanie
- krwawe biegunki
- gorączka
Jak zapobiegać psim chorobom?
Niestety nie zapobiegniemy wszystkim chorobom, a na niektóre z nich nie będziemy mieć żadnego wpływu. Jednak warto próbować, a doświadczenie weterynarzy pokazuje jasno profilaktyka może uratować życie psa. Warto więc regularnie zabierać swojego czworonożnego przyjaciela do weterynarza i stosować zalecane szczepienia. Domowemu pieskowi dobrze wykonać raz na rok badanie usg jamy brzusznej oraz podstawowe badania krwi. Niezwykle ważne jest także podawanie psu tabletek odrobaczających oraz stosowanie środków przeciw kleszczom i pchłom. Zaleca się także dbanie o dużą ilość ruchu czworonogów i odpowiednie żywienie Jednak naszym najważniejszym codziennym obowiązkiem w opiece nad pieskiem jest po prostu uważna obserwacja wszelkich zachowań pupila – tych zwyczajowych i tych wyjątkowych. Przede wszystkim dzięki znajomości swojego pieska będziemy w stanie na czas zauważyć niepokojące, nieraz niepozorne objawy i opisać je szczegółowo weterynarzowi ułatwiając rozpoznanie i szybsze rozpoczęcie leczenia. Pamiętajmy, że czworonogi to nie tylko radość, ale też obowiązek.