Top 5 najlepszych polskich behawiorystów psów

Świadomość opiekunów psów z każdym rokiem wzrasta. Coraz więcej osób widzi u swoich podopiecznych trudne zachowania i decyduje się skorzystać z pomocy specjalistów. Behawioryści świadczą kompleksową pomoc zarówno psom, jak i ich opiekunom. Ich zadaniem jest pomóc odnaleźć zwierzęciu i człowiekowi wspólny język i drogę do porozumienia. Specjaliści od behawioru tłumaczą opiekunom zwierząt jak funkcjonuje pies, w jaki sposób się komunikuje ze światem oraz skąd biorą się jego trudne zachowania.
Wiele osób zastanawia się jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego behawiorysty. Najważniejsza kwestia to uprawnienia i doświadczenie, którymi może wykazać się specjalista. Większość fachowców posiada własne strony internetowe, na których szczegółowo powinny być opisane ich kwalifikacje. Warto też zapoznać się z opiniami innych klientów, którzy korzystali z usług danego specjalisty. Często dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat metod i efektywności pracy konkretnego behawiorysty.
Kolejna istotna kwestia to podejście specjalisty do psa i opiekuna. Rzetelny fachowiec już na pierwszym spotkaniu powinien uczciwie przyznać, że najwięcej pracy czeka opiekuna. Rolą behawiorysty jest przekazanie właścicielowi odpowiednich wskazówek i zaleceń. Dlatego tak istotne jest, aby w czasie treningów specjalista oceniał postępy nie tylko zwierzęcia, ale też jego właściciela.
Co oferuje szkoleniowiec?
Warto sprawdzić, czy behawiorysta oferuje dojazd do domu psa. To szczególnie ważne w przypadku psów, na przykład, zmagających się z agresywnymi zachowaniami. Tego rodzaju problemowi najlepiej przyjrzeć się w naturalnym otoczeniu zwierzaka. Kompetentny fachowiec jest zobligowany do przeprowadzenia rzetelnego wywiadu z właścicielem psa. W trakcie takiej rozmowy nie można pominąć ani zataić żadnych istotnych informacji. W innym przypadku specjalista nie będzie mógł udzielić pomocy i dobrać metod pracy do potrzeb zwierzęcia.
Bardzo ważne jest to, żeby pies lubił swojego trenera. W przyjaznej i bezpiecznej atmosferze nauka przychodzi o wiele łatwiej. Na co szczególnie uważać przy wyborze behawiorysty? Jeśli trener jest zwolennikiem kar cielesnych, to należy szybko zabrać psa i zapomnieć o dalszej współpracy. Nie da się wzbudzić autorytetu u zwierzęcia poprzez stosowanie przemocy. To nie jest metoda pracy, tylko zwykłe przestępstwo.
Top 5 najlepszych polskich behawiorystów
Po zapoznaniu się z kilkoma zasadami dotyczącymi wyboru behawiorysty dla psa można przystąpić do selekcji i wyłonić specjalistę, który spełni oczekiwania psa oraz jego opiekuna.
Piotr Wojtków i Zofia Zaniewska-Wojtków
Piotr Wojtków i Zofia Zaniewska – Wojtków to małżeństwo dyplomowanych trenerów i behawiorystów. Prowadzą znany ośrodek szkolenia psów Psiedszkole. Uznawani są za specjalistów od psów, przejawiających najcięższe problemy behawioralne. Od lat prowadzą certyfikowane kursy dla osób chcących uzyskać tytuł trenera psów. Większość polskich behawiorystów zdobywała kwalifikacje i wiedzę pod ich czujnym okiem. Swoją szkołę prowadzą w Warszawie.
Marek Żebrowski
Marek Żebrowski jest doświadczonym i cenionym behawiorystą psów. Posiada ponad 30 lat doświadczenia w swojej branży. Zajmuje się pozytywnym szkoleniem psów. Jest całkowitym przeciwnikiem tradycyjnej metody szkoleniowej opierającej się na karaniu zwierzęcia za nieposłuszeństwo. Zapewnia zwierzętom i ich opiekunom przyjazną atmosferę pracy i maksimum pozytywnych doznań. Specjalizuje się, między innymi, w przeciwdziałaniu agresywnych zachowań u psów oraz zwalczaniu lęku separacyjnego. Swoich klientów przyjmuje w Warszawie.
Inni behawioryści z top listy
Karolina Szymańska
Karolina Szymańska jest cenionym zoopsychologiem i trenerem psów. Jest autorką popularnego bloga „Co za pies”. Ma szerokie doświadczenie w pracy z trudnymi zachowaniami psów. Od lat współpracuje z fundacjami, schroniskami. Jest także inspektorem ds. ochrony zwierząt. Behawiorystka jest ceniona w środowisku za empatię w stosunku do psów, rozumienie psiej natury, psich zachowań oraz ich podłoża. Swoje usługi świadczy na terenie Trójmiasta.
Aleksandra Bielecka
Aleksandra Bielecka to ceniony trener i zoopsycholog. Jest właścicielką ośrodka szkoleniowego Ranczo – wszystko dla zwierząt. Specjalistka prowadzi konsultacje behawioralne poprzedzające szkolenie i dopiero wtedy decyduje o słuszności treningu indywidualnego lub grupowego. W środowisku słynie z dobrej komunikacji z psami oraz ich opiekunami. Na zajęciach tworzy bezpieczną atmosferę sprzyjającą nauce. Swoje usługi świadczy na Śląsku