Top środki na odrobaczenie Twojego psa

Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Te lojalne stworzenia niejednokrotnie potrafią wywołać uśmiech na twarzy nie tylko właściciela, ale też innych osób w otoczeniu. Aby jak najdłużej cieszyć się towarzystwem czworonożnego przyjaciela, konieczna jest dbałość o jego zdrowie. Jednym z podstawowych zabiegów jest regularne przeprowadzanie odrobaczania pupila, aby zabezpieczyć go przed pasożytami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi.
Na czym polega odrobaczanie?
Odrobaczanie psa to zabieg, który polega na podaniu środka farmakologicznego, profilaktycznie lub w ramach leczenia. Odpowiedni preparat powoduje pozbycie się pasożytów oraz zapobiega rozwojowi choroby. Częstotliwość przeprowadzania odrobaczania uzależniona jest od stanu zdrowia pupila oraz jego trybu życia. Pies wychodzący bez nadzoru lub spożywający surowe mięso powinien być odrobaczany nawet 12 razy w roku. Środek odrobaczający może zostać podany przez weterynarza, lub samodzielnie przez właściciela psa. Kluczowy jest dobór odpowiedniego produktu, który najlepiej zadziała na czworonoga.
Jaki środek na odrobaczanie wybrać?
Na rynku dostępne jest wiele środków w różnych formach, takie jak tabletki, pasty czy środki typu spot-on do stosowania miejscowego. Wybierając najlepszy, warto wziąć pod uwagę wiek psa, jego tryb życia, sposób żywienia, a także przebyte choroby i przyjmowane leki. Kluczowe jest też określenie rodzaju pasożytów, przed którymi chcemy zabezpieczyć pupila. Weterynarze zalecają także cykliczne zmiany podawanych produktów, aby zniwelować ryzyko wystąpienia odporności pasożytów.
1. VET-AGRO InPar – tabletki odrobaczające
Tabletki odrobaczające InPar przeznaczone są do podania doustnego. Mogą zostać zaaplikowane bezpośrednio do jamy ustnej, lub rozkruszone i wymieszane z pokarmem. Zalecane jest ich ostrożne stosowanie u psów osłabionych i wyniszczonych.
2. Ceva Cestal Pies Plus Flavour – tabletki odrobaczające
Preparat Ceva Cestal należy podawać doustnie. Produkt może być stosowany bez względu na rodzaj diety psa oraz bez uprzedniej głodówki. Co ważne, można go stosować również u szczeniąt w każdym wieku i suk w ciąży.
3. VetosFarma Pyrantel – pasta odrobaczająca
Pasta przeznaczona jest do podania doustnego. Zawarta w zestawie strzykawka umożliwia wygodne podanie i precyzyjne odmierzenie odpowiedniej porcji. Środek w takiej formie szczególnie sprawdzi się u psów, którym trudno jest podać tabletkę. Producent zaznacza brak przeciwwskazań do przyjmowania tego preparatu.
4. Frontline Spot-On Pies – środek do stosowania miejscowego
Preparat przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Chroni przed takimi pasożytami jak pchły, kleszcze i wszy. Dostępny jest w pipetach, które ułatwiają skuteczną aplikację miejscową. Produktu nie należy stosować u szczeniąt w wieku poniżej 8 tygodni lub o masie mniejszej niż 2 kilogramy.
5. Fiprex Duo Pies – krople zewnętrzne
Środek zawiera dwie substancje czynne, które zwalczają pchły i kleszcze. Chroni nie tylko przed dorosłymi postaciami pasożytów, ale też larwami i poczwarkami. Roztwór służy do nakrapiania skóry na grzbiecie, co ułatwia specjalna pipeta w nieregularnym kształcie.